Anemia, czyli niedokrwistość, oznacza niski poziom hemoglobiny w organizmie. Jednym z częstszych jej powodów jest niedobór żelaza, ale nie zawsze. Co jeszcze może stać za rozwojem anemii? Jakie są objawy? Jak zdiagnozować anemię i w jaki sposób ją leczyć? Poznaj nasz poradnik!

1. Co to jest anemia?
2. Jakie są objawy anemii?
3. Jak diagnozować anemię?

Co to jest anemia?

Anemia jest stanem chorobowym, który zachodzi w sytuacji spadku stężenia hemoglobiny, liczby erytrocytów i wskaźnika hematokrytowego poniżej wartości prawidłowych. Najczęstszą postacią anemii jest ta powstała z niedoboru żelaza. Dotyka w dużej mierze kobiet i objawia się np. osłabionymi włosami i paznokciami, uczuciem osłabienia, sennością. Suplementacja nie zawsze przynosi pożądane efekty, dlatego słusznym jest wykonanie badań kontrolnych.

Rzadziej występuje anemia hemolityczna, (pojawiająca się wskutek rozpadu czerwonych krwinek), megaloblastyczna (przy zwiększonej objętości erytrocytów) oraz aplastyczna (na skutek zaniku szpiku kostnego). W organizmie może też dochodzić do anemii pokrwotocznej, spowodowanej dużą utratą krwi, np. w wyniku urazu, wypadku czy krwawień wewnętrznych (do przewodu pokarmowego czy dróg rodnych).

Wyróżniamy cztery rodzaje niedokrwistości według intensywności jej przebiegu:
• łagodną – przy stężeniu hemoglobiny od 10 do 12 g/dl;
• umiarkowaną – przy stężeniu hemoglobiny od 8 do 9,9 g/dl;
• ciężką – przy stężeniu hemoglobiny od 6,5 do 7,9 g/dl;
• zagrażającą życiu – przy stężeniu hemoglobiny poniżej 6,5 g/dl.

Jakie są objawy anemii?

Weźmiemy na warsztat tę najpopularniejszą postać choroby, czyli anemię z niedoboru żelaza. Do jej diagnozy potrzebny jest wnikliwy wywiad, który lekarz przeprowadza w oparciu o pytania pomocnicze. Wówczas pacjent musi stwierdzić, czy dane objawy u niego występują.

Wśród typowych mają miejsce: zaburzenia koncentracji, rozkojarzenie, zwiększona podatność na infekcje, drażliwość, bladość skóry obniżony próg męczliwości i wytrzymałości, skłonność do omdleń, osłabienie, brak sił przy nawet niewielkim wysiłku fizycznym, zadyszka, bóle głowy, zawroty, kołatanie serca, sucha skóra, łamliwe włosy i paznokcie, pieczenie języka, zajady, suchość w jamie ustnej. Jeśli u pacjenta pojawia się choć część z nich, lekarz może wysnuć podejrzenia odnośnie anemii z niedoboru żelaza i zlecić dalszą diagnostykę w kierunku niedokrwistości.

Jak diagnozować anemię?

Tym anemii możliwy jest wyłącznie po przeprowadzeniu wywiadu klinicznego i zdiagnozowaniu go w badaniach laboratoryjnych. Te wykonuje się z krwi – np. oznacza stężenie żelaza, poziom kwasu foliowego, stężenie ferrytyny, stężenie witaminy B12, stężenie transferryny, liczbę krwinek czerwonych i ich objętość (MCV), stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC) czy hematokryt. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć anemię skontaktuj się ze swoim lekarzem lub wykonaj badania w laboratorium Sulechów i udaj się do niego z wynikami.

Warto zawczasu podjąć odpowiednie kroki i uzupełniać niedobory, by wyeliminować przykre konsekwencje wynikające z anemii. Pamiętaj, że ta może zagrażać Twojemu życiu lub zdrowiu!