Zmienia się świat, a wraz z nim zmieniają się choroby i dolegliwości, z jakimi przychodzi się nam zmierzyć. Zachorowaniami, które przytrafiają się coraz częściej, są te związane z gruczołami wydzielania wewnętrznego. Nimi zajmuje się właśnie endokrynolog. Kiedy więc wybrać się na wizytę? Jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!

W Polsce ponad milion osób choruje na tarczycę. Są to nadczynność, niedoczynność, Hashimoto i wiele innych. Oprócz tego, wiele osób boryka się z niewłaściwym funkcjonowaniem nadnerczy, trzustki, przysadki mózgowej, jajników czy jąder.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

W celu diagnostyki, pacjenci zgłaszają się do endokrynologa, który zaleca badania, obiera ścieżkę leczenia i wdraża lekoterapię, kiedy zaistnieje taka konieczność. Sprawdź, czy Ty też powinieneś skontrolować swój stan zdrowia u endokrynologa!

Jeśli zastanawiasz się, jakie choroby leczy endokrynolog, warto rozpocząć od wyjaśnienia, na czym polega jego praca. Otóż endokrynolog jest specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszelkich dolegliwości i chorób związanych z hormonami.

To oznacza, że w zakresie jego kompetencji jest wykrywanie zaburzeń w obrębie gruczołów wydzielania wewnętrznego. Do tych należy zaliczyć trzustkę, tarczycę, przytarczyce, nadnercza, przysadkę mózgową, jądra, jajniki, podwzgórze, szyszynkę i grasicę.

Endokrynolog diagnozuje więc pacjentów na podstawie obszernego wywiadu, a także różnych badań, które są pomocne w określeniu zaburzeń hormonalnych. To, jakie choroby leczy endokrynolog Sulechów, bywa zróżnicowane – wszystko bowiem zależy od przypadku.

Wykryte nieprawidłowości pomagają w ustaleniu schorzenia oraz podjęciu odpowiedniej kuracji. Niemniej, może się zdarzyć, że pacjent ma różne objawy i niejednoznaczne wyniki, zatem konieczne jest pogłębienie diagnostyki i szukanie innych przyczyn chorobowych.

Endokrynolog – jak przygotować się do wizyty?

• Zabierz ze sobą historię swojej choroby. Specjaliści kładą nacisk na szczegółowy i wyczerpujący wywiad z Pacjentem. Dzięki temu mogą poznać podłoże problemu i dobrać ewentualne leki do Twojej sytuacji zdrowotnej.

• Przygotuj komplet badań. Jeśli posiadasz aktualne wyniki morfologii krwi, badania TSH, fT3 i fT4, anty-TPO, USG tarczycy czy oznaczenie poziomu wit. D albo inne badania hormonalne – weź je ze sobą. Lekarz zdecyduje wówczas, czy niezbędna jest dalsza diagnostyka. Jeśli nie dysponujesz takowymi – nie martw się. Lekarz endokrynolog Sulechów, po wywiadzie z Tobą, zaleci kompleks niezbędnych w Twoim przypadku badań!

• Jeśli chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze, zabierz ze sobą swój dzienniczek pomiarów.• Zanotuj, jakie przyjmujesz lekarstwa i w jakich dawkach. To ważna informacja, o którą z pewnością zapyta Cię endokrynolog podczas konsultacji.

Kiedy wybrać się do endokrynologa?

Jeśli nurtuje Cię pytanie odnośnie tego, kiedy wybrać się do endokrynologa – podpowiadamy! Otóż do endokrynologa powinny udać się osoby w każdym wieku, które odnotowały u siebie niepokojące dolegliwości.

U dzieci i nastolatków, mogą to być zaburzenia rozwoju i dojrzewania, a także złe wyniki badań czy inne, alarmujące objawy (np. wypadanie włosów, nadpobudliwość) – w tym wypadku należy wybrać endokrynologa dziecięcego.

U osób dorosłych objawy wskazujące na konieczność konsultacji mogą być naprawdę obszerne. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, kiedy wybrać się do endokrynologa. Istnieją jednak pewne przesłanki, które warto obserwować i w razie ich dostrzeżenia, umówić się na konsultację do specjalisty.

Do takowych należy zaliczyć zaburzenia miesiączkowania, obfity trądzik, nadpotliwość, uderzenia gorąca, zawroty głowy, zbyt wysokie lub za niskie libido, wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie, nagły przyrost lub spadek wagi, nieprawidłowy poziom cukru, insuliny lub inne wyniki niemieszczące się w normach.

Masz któreś ze wspomnianych objawów lub niepokoi Cię inna dolegliwość? Dawno nie robiłeś wyników badań hormonalnych? W takim razie nie zwlekaj. Nie zastanawiaj się dłużej jakie choroby leczy endokrynolog ani kiedy wybrać się do endokrynologa, tylko już teraz umów się na wizytę!

Rejestracja: (68) 381 70 75