Diagnostyka anemii

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, kojarzy nam się z osłabieniem i spadkiem odporności. Często jednak niesie za sobą znacznie poważniejsze konsekwencje i może być oznaką różnych problemów zdrowotnych.

Aby uporać się z anemią, trzeba wykonać odpowiednie badania. Jak przebiega diagnostyka anemii? Gdzie udać się do laboratorium i czy konieczna jest wizyta u lekarza? Rozwiewamy wątpliwości!

Diagnostyka anemii w Sulechowie

Anemia to patologiczny stan organizmu, w którym liczba czerwonych krwinek (erytrocytów) lub ilość zawartej w nich hemoglobiny, okazują się niewystarczające do właściwego utlenowania tkanek. Często niedokrwistość wynika z niedoboru żelaza, ale niekiedy mamy też do czynienia z anemią hemolityczną, (wskutek rozpadu czerwonych krwinek), megaloblastyczną (zwiększona objętość erytrocytów), aplastyczną (przy zaniku szpiku kostnego) czy pokrwotoczną (spowodowaną dużą utratą krwi).

Aby jednak zdiagnozować chorobę, musimy udać się na badania – np. do laboratorium Sulechów. Warto badania kontrolne wykonywać przynajmniej raz do roku, ale jeśli masz objawy, które mogą wskazywać na nieprawidłowości, zachęcamy do skontaktowania się z lekarzem rodzinnym lub do wykonania badań prywatnie, a następnie do konsultacji ich z doktorem. Diagnostyka anemii w Sulechowie nie jest czasochłonna – wystarczy kilka chwil, by oddać krew, a wyniki będą nawet następnego dnia roboczego! Jakie objawy mogą wskazywać na anemię? • senność; • znużenie i osłabienie; • ciągłe zmęczenie; • zawroty głowy; • blada i sucha skóra; • wypadające włosy, łamiące się paznokcie; • kołatanie serca.

Badania na anemię

Aby jednoznacznie zdiagnozować niedokrwistość, należy wykonać odpowiednie badania na anemię. W laboratorium w Sulechowie, możesz zrobić następujące badania:

• Transferyna – jest białkiem pośredniczącym w transporcie żelaza w surowicy krwi. Jej produkcja jest uzależniona od zapasów żelaza – gdy te są zbyt małe, produkowane jest więcej transferyny. Stężenie jej w surowicy wynosi 25–50 µmol/l (200–400 mg/dl), ale dodatkowo wykonuje się oznaczenie wysycenia transferyny żelazem (norma pomiędzy 15 a 45%).

• Witamina B12 – reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. Bierze ona udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych, dlatego oznaczenie jej poziomu jest wskazane, by zdiagnozować niedokrwistość i zawczasu się z nią uporać.

• Kwas foliowy – organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Odpowiedzialny jest za wzrost, rozwój, rozmnażanie i funkcjonowanie wszystkich komórek w organizmie. Osoby ze zbyt niskim poziomem folianów w organizmie czują się przemęczone, miewają kłopoty z pamięcią i koncentracją, a często mają anemię, dlatego jest to podstawowe badanie w jej diagnozie.

Powyżej wymienione badania to podstawa, którą najczęściej wykonuje się już na początku podejrzeń odnośnie niedokrwistości. Niemniej możliwe jest też wykonanie dodatkowych pomiarów. Pozostałe badania na anemię, jakie możesz wykonać w laboratorium w Sulechowie to erytropoetyna, TIBC, test obciążenia żelazem, poziom witaminy B3, dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa w krwince czerwonej ( G-6-PD), kinaza Pirogronianowa w krwince czerwonej (PK), test EMA czy elektroforeza hemoglobin. Jeśli nie wiesz, na jakie badania warto się zdecydować, zalecamy konsultację z lekarzem!

 Gdzie wykonać badania w Sulechowie?

Tak jak wspomnieliśmy, badania na anemię możesz wykonać w naszym Centrum Medycznym TOPMED Sulechów. Laboratorium czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 10:30. Badania wykonuje się na czczo. Można to wykonać indywidualnie, bez skierowania i za opłatą bądź też po otrzymaniu wskazań od lekarza i odpowiedniego skierowania na NFZ. Nie zwlekaj z udaniem się na wyniki -im szybciej sprawdzisz swój stan zdrowia, tym wcześniej możesz zwalczać ewentualne skutki niedokrwistości i uporać się z chorobą. Nie ma czego się bać – diagnostyka anemii w Sulechowie nie jest czasochłonna, a badanie właściwie bezbolesne. Do wykonania badań wystarczy bowiem niewielka ilość krwi, a wszystkie pomiary na jej bazie wykonywane są w laboratorium. Zadbaj o siebie i swoje zdrowie, to najlepsza inwestycja! Do zobaczenia!