Diagnostyka chorób tarczycy

Choroby tarczycy są dziś coraz częściej diagnozowane. I choć jest to niewielki organ, ma on ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu.

Pojawiające się nieprawidłowości, gorsze samopoczucie czy wahania wagi mogą mieć swoją przyczynę właśnie w zaburzeniach pracy tarczycy. Kiedy warto zdecydować się na wizytę u lekarza i wykonanie odpowiednich badań? Jak przebiega diagnostyka chorób tarczycy? Sprawdźmy!

Diagnostyka chorób tarczycy w Sulechowie – kiedy się na nią zdecydować?

Tarczyca to organ, który produkuje trzy hormony: kalcytoninę, trójjodotyroninę i tetrajodotyroninę. Pierwszy wytwarzany jest przez komórki przypęcherzykowe C tarczycy, w odpowiedzi na stężenie jonów wapnia we krwi. Drugi i trzeci są natomiast wytwarzane w odpowiedzi na TSH, czyli tyreotropinę. Choroby tarczycy mają niezwykle szeroki wachlarz objawów, ale nie można się temu dziwić – receptory dla hormonów znajdują się na praktycznie wszystkich komórkach ludzkiego organizmu.

Co więcej, objawy zaburzeń bywają na tyle mało specyficzne, że trudno jednoznacznie domyślić się, iż coś z naszą tarczycą może być nie tak. Niemniej, jeśli w ciągu ostatniego roku profilaktycznie nie badałeś tarczycy albo masz któreś z następujących objawów, warto zdecydować się na wykonanie wyników kontrolnych w laboratorium Sulechów!

Objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy: • w przypadku podejrzenia nadczynności: nadmierne pobudzenie, nadpotliwość, przyspieszenie akcji serca, biegunki, utrata masy ciała, problemy ze snem; • w przypadku podejrzenia niedoczynności: senność, zmęczenie, suchość skóry, zwolnienie akcji serca, zaparcia, wzrost wagi, ciągłe uczucie niewyspania, wypadanie włosów; • powiększona tarczyca, choroby nowotworowe tarczycy w rodzinie, skłonność genetyczna do chorób tarczycy.

Jakie badania wykonujemy?

• TSH – TSH to tyreotropina, czyli hormon wydzielany przez przysadkę. W tym badaniu ocenia się jego stężenie poprzez wykonanie badania przesiewowego. To jedno z pierwszych zalecanych badań, gdy zachodzą podejrzenia nieprawidłowości związanych z pracą tarczycy. Ponadto badanie wykonujemy także w trakcie monitorowania odpowiedzi na leczenie L-tyroksyną (L-T4), np. po zdiagnozowaniu Hashimoto. Prawidłowe stężenie TSH to od 0.4 do 4.0 mIU/l. • fT4 i fT3 – to wolne hormony aktywne metabolicznie, niezwiązane z białkami, takimi jak TBG, W sytuacji rozwijającej się niedoczynności tarczycy, pierwszym parametrem, który ulegnie zmianie, będzie wzrost TSH, drugim spadek stężenia fT4, a dopiero trzecim spadek fT3. Prawidłowe stężenie fT4 to od 10 do 25 pmol/l, a fT3 2.25-6 pmol/l. • T4 i T3 – badanie stężenia hormonów tarczycy. Wykonuje się je, gdy wystąpi nieprawidłowe stężenie TSH, a także po to by monitorować skuteczność leczenia przeciwtarczycowego, niedoczynności tarczycy czy raka tarczycy. • anty-TPO – badanie przeciwciał przeciwko tyreoperoksydazie. Wykonywane jest pod kątem diagnostyki chorób o podłożu autoimmunologicznym, czyli takich, gdy nasz organizm atakuje swoje własne komórki (np. diagnostyka Hashimoto czy choroby Gravesa-Basedowa). Prawidłowe stężenie jest uzależnione od metody oznaczania. • anty-TG – badanie przeciwciał ukierunkowanych przeciwko tyreoglobulinie. Badanie wykonuje się w diagnostyce wola na szyi, chorób autoimmunologicznych lub monitorując rozwój raka tarczycy. • P/c. p. receptorom TSH (TRAb) – badanie przeciwciał skierowanych przeciwko receptorowi TSH w tarczycy. Wykonuje się je przede wszystkim u osób, u których podejrzewa się chorobę Gravesa-Basedowa, a także u ciężarnych z przebytą lub obecną autoimmunologiczną chorobą tarczycy. Za normę przyjmuje się wartości mniejsze niż 1IU/l. • Tyreoglobulina – jest ona produkowana wyłącznie przez komórki pęcherzykowe tarczycy. Badanie stężenia wykonywane jest w celu oceny postępów leczenia raka i wykrycia ewentualnej wznowy choroby nowotworowej, a także w różnych przypadkach chorób tarczycy. Stężenie tyreoglobuliny w surowicy krwi jest uzależnione od różnych czynników: masy tkanki tarczycy wydzielającej Tg, stopnia uszkodzenia tkanki tarczycy i stopnia stymulacji receptora TSH. Wynik należy skonsultować z lekarzem. • Odwrotna trójjodotyronina (rT3) – zbadanie poziomu pozwala zróżnicować prawdziwą niedoczynność tarczycy od stanu, gdy tarczyca działa prawidłowo, lecz zahamowaniu ulegają mechanizmy przemiany hormonów.

Gdzie udać się na badania tarczycy?

Dawno nie wykonywałeś badań kontrolnych? A może zaobserowałes u siebie wspomniane objawy i istnieje możliwość, że stoi za tym nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy? W takim razie koniecznie zgłoś się do przychodni TOPMED Sulechów. W naszym laboratorium możesz wykonać wspomniane powyżej badania, a także skonsultować się z lekarzem rodzinnym bądź w razie potrzeby skorzystać z pomocy endokrynologa. Nie czekaj, aż choroba się rozwinie, tylko podejmij odpowiednie kroki i zbadaj się zawczasu. Diagnostyka chorób tarczycy nie jest skomplikowana – wystarczy pobranie krwi w laboratorium, co zajmie kilka chwil. Do zobaczenia!