Lekarz rodzinny obejmuje kompleksową opieką medyczną zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pomaga nie tylko w przypadku zachorowań, ale stanowi wsparcie w ogólnie pojętych kwestiach związanych ze sferą zdrowia człowieka. Jak przebiega wizyta u lekarza rodzinnego? O co zapyta nas lekarz i o co my powinniśmy zapytać jego? Podpowiadamy!

Jak wygląda wizyta u lekarza rodzinnego?

Z pewnością masz już za sobą nie jedną wizytę u lekarza. Wiesz zatem, czego możesz się spodziewać. Niemniej wciąż zastanawia cię, jak wygląda wizyta u lekarza rodzinnego? A może zmieniłeś ostatnio lekarza bądź ostatni raz byłeś na konsultacji kilka lat temu? W takim razie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Zawsze swoją wizytę należy poprzedzić rejestracją. Następnie należy przyjść do przychodni zgodnie z ustaloną godziną lub numerkiem i zająć swoje miejsce w poczekalni. Kiedy przyjdzie Twoja kolej, możesz wejść do gabinetu. Tam będzie czekał na Ciebie lekarz rodzinny, do którego jesteś zapisany na wizytę. Jej przebieg może wyglądać różnie, jednak najczęściej rozpoczyna się od obszernego wywiadu z pacjentem. Powinieneś opowiedzieć o swoich dolegliwościach, wskazać problemu, zadać nurtujące pytania bądź poprosić o skierowanie na badania.

Lekarz rodzinny Sulechów w trakcie spotkania zada Ci dodatkowe pytania, a następnie przejdzie do zbadania Cię, zgodnie z zapotrzebowaniem. W zależności od tego, co Ci dolega, może skontrolować gardło, nos, uszy, obejrzeć ciało, sprawdzić odruchy czy zmierzyć ciśnienie. Mając już ogląd na Twój stan zdrowia wypisze ewentualne skierowania na dalsze badania i/oraz receptę na leki. Wytłumaczy Ci również dawkowanie i wszelkie etapy postępowania, np. wskaże, gdzie szukać specjalistów. Odpowie też na Twoje pytania, jeśli takie będziesz mieć. Pamiętaj, że to jak będzie wyglądała wizyta u lekarza rodzinnego, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb!

Wizyta u lekarza rodzinnego – co zabrać?

Wybierając się na wizytę u lekarza rodzinnego, warto się właściwie przygotować. Weź ze sobą aktualne wyniki badań (możesz wziąć również ksero, które lekarz załączy do Twojej dokumentacji), dzięki którym lekarz zapozna się z Twoją bieżącą sytuacją zdrowotną. Mogą to być zarówno te zlecone przez niego, jak i wyniki oraz opinie o lekarzy specjalistów.

Jeśli ostatnio miałeś wypadek lub przebywałeś w szpitalu, również weź ze sobą dokumentację medyczną. Nie zapominaj także o spisie lekarstw, które zażywasz i w jakich dawkach. W trakcie konsultacji lekarz może zapytać Cię o przebyte choroby, kiedy ostatnio brałeś antybiotyk, jakie miałeś zabiegi czy dolegliwości – warto więc odnotować sobie te kwestie, aby nic nie umknęło. Wizyta u lekarza rodzinnego nie wymaga więc od Ciebie specjalnego przygotowania, ale zabranie aktualnych informacji o swoim stanie zdrowia usprawni przebieg spotkania.

O co pytać podczas wizyty u lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego najczęściej ma na celu zdiagnozowanie choroby, zalecenie lekarstw, które pomogą się jej pozbyć oraz ewentualne skierowanie pacjenta na dalszą diagnostykę. Niemniej lekarz również służy radą we wszelkich kwestiach związanych ze zdrowiem i stylem życia. Z powodzeniem możesz więc udać się do niego po rady związane ze swoim stanem zdrowia, profilaktyką czy zdrowym odżywianiem, higieną albo aktywnym trybem życia. Nie ma więc ogólnie przyjętych zasad, mówiących o co pytać podczas wizyty u lekarza rodzinnego. Można pytać o wszystko, a lekarz o ile będzie to w zakresie jego kompetencji, chętnie odpowie – albo pokieruje do specjalisty.

Nie zastanawiaj się więc o co pytać podczas wizyty u lekarza rodzinnego, lecz przeanalizuj swoje potrzeby, dolegliwości i oczekiwania. Jeśli dawno nie byłeś na żadnych badaniach, zapytaj o panel kontrolny w laboratorium, jeśli doskwierają Ci dolegliwości opowiedz o nich lekarzowi i zadaj pytanie o dalszą diagnostykę i sposób leczenia. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań!

Wizyta u lekarza rodzinnego – kiedy się na nią zdecydować?

Zastanawiasz się czy warto zapisać się na wizytę u lekarza rodzinnego? Jeśli nie byłeś u niego od kilku lat, coś Cię boli, kiepsko się czujesz, chcesz wykonać podstawowe badania, udać do specjalisty albo po prostu masz pytania z dziedziny medycyny rodzinnej – odpowiedź brzmi TAK!

Na wizytę u lekarza rodzinnego należy zdecydować się zawsze wtedy, gdy nasz stan zdrowia jest niepokojący, samopoczucie nienajlepszy albo w celu profilaktyki. Warto pamiętać, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie i mniejsze skutki uboczne. Nie zwlekaj więc, lecz umów się na wizytę u lekarza rodzinnego w Centrum Medycznym TOPMED Sulechów.