Masz już swoje lata, kilkadziesiąt wizyt u stomatologa, a mimo to nie czujesz się komfortowo, gdy zbliża się termin najbliższej wizyty w gabinecie? A może dawno nie byłeś u dentysty i zastanawiasz się, jak przygotować się do kontroli? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poradnik!

1. Jak pokonać strach przed dentystą?
2. Jak przygotować się do wizyty?
3. Czego unikac

Jak pokonać strach przed dentystą?

Nie odwlekaj wizyty, ponieważ to nie wpłynie pozytywnie na stan Twojego uzębienia, a wręcz może pogorszyć sytuację – to pierwsza i nadrzędna kwestia. Drugą istotną jest to, aby umówić się na wizytę w dogodnym terminie. Najlepiej, aby był to dzień wolny od innych obowiązków – tak, abyś miał maksymalny komfort w danym dniu – bez stresu, że nie zdążysz czegoś załatwić, spóźnisz się na wizytę albo będziesz zmuszony ją odwołać.

Kiedy już będzie zbliżał się termin, postaraj się odprężyć. Wizyta u dentysty wcale nie musi oznaczać bólu, krwi i wylanych łez. Być może będzie to tylko rutynowa kontrola. A jeśli nie, to pamiętaj, że dziś za sprawą medykamentów o bólu można zupełnie zapomnieć. Gdy wejdziesz do gabinetu, możesz poinformować dentystę lub asystentkę o tym, że (delikatnie mówiąc), nie przepadasz za spotkaniami i prosisz o dobre znieczulenie. Zapewniamy, że nasz stomatolog Sulechów zatroszczy się o Ciebie tak, że już nigdy więcej nie będziesz stresować się przed wizytą!

Jak przygotować się do wizyty?

Jeśli umówiłeś się do stomatologa, ponieważ coś jest nie tak z Twoim uzębieniem, postaraj się odnotować, w jakich sytuacjach czujesz ból albo dyskomfort (np. pod wpływem ciepła, zimna, gryzienia itp.) i których zębów to dotyczy. Gdy jest to Twoja pierwsza wizyta u dentysty w Centrum Medycznym TOPMED, możesz też przygotować informacje odnośnie ostatniego leczenia czy innych interwencji stomatologicznych lub ortodontycznych, które miały miejsce albo wziąć ze sobą dokumentację z leczenia. Pamiętaj jednak, że stomatolog dokona oględzin i na podstawie przeprowadzonej kontroli ustali, co należy wykonać – nie obawiaj się więc, jeśli czegoś nie pamiętasz lub nie wiesz.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to na początku umów się na spotkanie i powiedz, jaki jest jego cel. Inny czas jest potrzebny na rutynową kontrolę, inny na ściąganie kamienia, plombowanie, leczenie kanałowe, a inny na wybielanie. Przed wizytą przede wszystkim się nie stresuj. Sztab stomatologiczny w Centrum Medycznym TOPMED dołoży wszelkich starań, aby przebiegła ona bezboleśnie.

Czego unikać?

Przed wizytą postaraj się nie jeść nieprzyjemnych w zapachu pokarmów, np. czosnek, cebula. Wyszczotkuj zęby, tak jak czynisz to zazwyczaj. Możesz też przepłukać jamę ustną specjalnym płynem. Sprawdzonym sposobem jest też żucie gumy miętowej. Wszystkie te elementy są właściwie bez znaczenia dla stomatologa, jednak znacząco poprawią Twój komfort i sprawią, że będziesz się lepiej czuć siedząc na fotelu dentystycznym.

Podsumowując, wizyta u dentysty nie powinna być dla Ciebie stresująca. Przygotuj się do niej odpowiednio, umów w dogodnym terminie i pozwól, aby specjalista zatroszczył się odpowiednio o Twoje uzębienie. Zapraszamy do Centrum Medycznego TOPMED Sulechów i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby strach przed stomatologiem już nigdy więcej się nie pojawił!