Hematologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się chorobami krwi i układu krwiotwórczego, takimi jak białaczki szpikowe i limfatyczne, niedokrwistość, czerwienica prawdziwa czy hemofilia. Jakie badania hematologiczne może zlecić lekarz? Kiedy się je wykonuje i jak należy się do nich przygotować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

1. Badanie hematologiczne – kiedy je wykonać?
2. Jak przygotować się do badania hematologicznego?
3. Na czym polega badanie hematologiczne – zasady

Badanie hematologiczne – kiedy je wykonać?

Badania hematologiczne zleca najczęściej lekarz pierwszego kontaktu, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości w otrzymanych wynikach, kieruje do specjalisty, czyli lekarza hematologa. Oprócz wymienionych wcześniej chorób zajmuje się on również takimi schorzeniami jak:

 • chłoniaki,
 • skazy krwotoczne,
 • leukopenia,
 • nadpłytkowowść samoistna,
 • nadkrzepliwość (trombofilia),
 • granulocytopenia,
 • agranulocytoza,
 • niedobory odporności
 • mastocytoza układowa czy

Objawy, które powinny skłonić nas do zrobienia badań hematologicznych to między innymi często pojawiające się siniaki lub krwiaki, blada skóra (w tym na wargach i błonach śluzowych), przerost dziąseł czy nadżerki w jamie ustnej. Badanie krwi powinny wykonać również osoby, u których w rodzinie występowały dziedziczne choroby hematologiczne (na przykład hemofilia lub anemia sierpowata).

Jak przygotować się do badania hematologicznego?

Badanie hematologiczne nie wymaga od nas wielu przygotowań, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. W związku z tym, że parametry krwi są bardzo czułe, trzeba przyjść na czczo w godzinach porannych, czyli między 7 a 10 rano. Ważne jest również to, aby być wypoczętym (badania nie należy wykonywać na przykład po intensywnym treningu). Na 2-3 dni przed pobraniem krwi należy również ograniczyć spożywanie kawy i alkoholu. Jeśli chodzi o zażywane leki, to przed wizytą w laboratorium zaleca się konsultację z lekarzem. Należy także pamiętać, że bezpośrednio przed badaniem zalecany jest 15-minutowy odpoczynek.

W razie wątpliwości dotyczących przebiegu badania czy przygotowań z nim związanych, możesz skonsultować się z personelem punktu pobrań, który udzieli Ci wszystkich informacji. Bez problemu zrobisz to w laboratorium Sulechów, gdzie wykonujemy badania hematologiczne.

Na czym polega badanie hematologiczne – zasady

Najpopularniejszym badaniem hematologicznym jest morfologia krwi, dzięki której otrzymujemy informację o liczbie białych i czerwonych krwinek, stężeniu hemoglobiny, ilości hematokrytu czy płytkach krwi. Na podstawie ich analizy lekarz jest w stanie stwierdzić obecność anemii, stanu zapalnego, zakażenia czy toczących się w organizmie chorób autoimmunologicznych. Jeśli wyniki morfologii są nieprawidłowe, wykonuje się rozmaz krwi obwodowej, podczas którego analizowane są różne rodzaje leukocytów. Przesunięcia w tym obszarze mogą świadczyć o alergiach, zaburzeniach szpiku kostnego czy niedoczynności tarczycy.

Do innych badań hematologicznych zaliczamy także:

 • OB (odczyn Biernackiego) – podwyższony poziom mówi o stanie zapalnym w organizmie,
 • badanie płytek krwi metodą komorową – podwyższona ilość płytek może świadczyć o nowotworach lub rozwijającej się infekcji,
 • badanie poziomu retikulocytów – retikulocyty to niedojrzałe krwinki czerwone, których zbyt mała ilość sugeruje na przykład niedokrwistość.

Hematolog lub internista mogą zlecić również badania biochemiczne (analiza osocza krwi), takie jak badanie poziomu mocznika, kreatyniny, elektrolitów, glukozy, amylazy czy bilirubiny, badania składu krwi, takie jak żelazo, TIBC, ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, LDG czy TSH oraz testy białkowe – fibrynogen, CRP i odczyn lateksowy RF.

Badania hematologiczne są ważne i pomagają wykryć wiele chorób we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Zaleca się, aby profilaktycznie przynajmniej raz w roku wykonywać morfologię krwi z rozmazem, dzięki której możemy kontrolować stan naszego organizmu i szybko reagować w razie niepokojących wyników.