Powody wizyty u endokrynologa bywają różne. Czasem to poważne zachorowania, złe wyniki, niepokojące dolegliwości, a czasem chęć kontroli stanu zdrowia lub obawa przed skłonnościami genetycznymi do chorób. Bez względu na to, dlaczego umówiłeś się na pierwszą wizytę u endokrynologa, koniecznie sprawdź jak się do niej przygotować. Z niniejszego artykułu dowiesz się też, jak wygląda wizyta u endokrynologa oraz czego możesz spodziewać się po konsultacji.

Jeśli rozważasz, kiedy warto wybrać się do endokrynologa, musisz zdać sobie sprawę z pewnych faktów. Po pierwsze, obecnie ponad milion Polaków boryka się z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, a wielu wciąż nie jest świadomych tego problemu. Po drugie, źle pracujące gruczoły wydzielania wewnętrznego mogą mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia i życia. Po trzecie, pamiętaj, że wczesne wykrycie choroby znacząco zmniejsza ryzyko jej rozwoju i powikłań. Pora więc się skontrolować i umówić na pierwszą wizytę u endokrynologa!

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Na początku konieczne jest zarejestrowanie się. Wybierz dogodny termin i przygotuj się do wizyty. To, jak wygląda wizyta u endokrynologa, w dużej mierze zależy do pacjenta. Konsultacja rozpoczyna się od obszernego wywiadu. To chwila, kiedy po podaniu swoich danych, możesz przedstawić lekarzowi swoje obawy, opisać dolegliwości, wskazać wszelkie problemu. Jeśli nie jest to Twoja pierwsza wizyta u endokrynologa lub trafiłeś do niego w wyniku określonych dolegliwości, pokaż specjaliście historię swojej choroby. Badania, wyniki, wypisy ze szpitala – wszystko może być istotne.

Pamiętaj też, że możesz przygotować się do wizyty. Poproś lekarza rodzinnego o skierowanie na badania albo wykonaj diagnostykę prywatnie. Mowa przede wszystkim o morfologii, TSH, fT3 i fT4, a także innych badaniach, które obrazują Twój stan zdrowia.

O tym, jak wygląda wizyta u endokrynologa Sulechów decyduje również sam specjalista. Po poznaniu Twojego przypadku, może zdecydować się na wykonanie na przykład badania USG. To dość częsta praktyka, szczególnie w przypadku chorób tarczycy. Może także wykonać badania palpitacyjne, dokładnie obejrzeć Twoje ciało, zadać szczegółowe pytania. Wizyta najczęściej kończy się skierowaniem na dalszą diagnostykę albo wystawieniem recepty na leki.

Jakie badania zleca endokrynolog?

Trudno jednoznacznie wskazać, jakie badania zleca endokrynolog. Wszystko zależy bowiem od indywidualnego przypadku i tego, co dolega pacjentowi. Niemniej, w zakresie kompetencji lekarza endokrynologa jest skierowanie na diagnostykę w obszarach związanych z gruczołami wydzielania wewnętrznego. Mogą to być zarówno badania laboratoryjne, jak i obrazowe.

Do pierwszych zaliczamy m.in. badania tarczycy (np. fT3, fT4, TSH), badania trzustki (np. amylaza, glukoza, poziom insuliny), badania nadnerczy (np. profil kortyzolu) oraz wiele innych. W przypadku badań obrazowych to np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny danych obszarów (np. jamy brzusznej, gdzie sprawdzane są nadnercza).

Jeśli nie wiesz, jakie badania zleca endokrynolog Sulechów, a chcesz już na pierwszą wizytę iść z konkretnymi informacjami, możesz zapytać o wskazówki w rejestracji. Niemniej, czasem lepiej nie porywać się na diagnostykę na własną rękę i zaczekać na spotkanie ze specjalistą. Dzięki temu nie wydasz niepotrzebnie pieniędzy na badania, które w Twoim przypadku mogą okazać się niekonieczne.

Wizyty u endokrynologa muszą być systematyczne?

Bywa różnie. Czasem wystarczy jedna, a czasem okazuje się, że wizyty u endokrynologa muszą być systematyczne. Uzależnione jest to od stanu zdrowia pacjenta i jego wyników badań. Niemniej, odpowiednio dobrana ścieżka leczenia może skutkować tym, że nawet jeśli na początku będą zalecenia regularnych spotkań, z czasem może zmniejszyć się częstotliwość.
Pamiętaj jednak, że kontrole zawsze są zalecane w interesie zdrowia pacjenta.

Nie należy więc lekceważyć tych wskazań, ponieważ czasem niezbędne jest zmniejszenie lub zwiększenie dawek leków albo wykonanie dodatkowych badań lub wyników kontrolnych. Nie zastanawiaj się więc, czy wizyty u endokrynologa muszą być systematyczne, lecz zatroszcz się o swoje zdrowie i umów na pierwszą wizytę. To lekarz zdecyduje czy wystarczy jednak konsultacja, czy będą konieczne kolejne.

Rejestracja: (68) 381 70 75

Podsumowując, w dzisiejszych czasach nie warto odkładać na później decyzji o skonsultowaniu swoich dolegliwości ze specjalistami. Jeśli jesteś w grupie ryzyka, cierpisz z powodu choroby lub odczuwasz niepokój – umów się na wizytę u endokrynologa. Twoje zdrowie jest w Twoich rękach!