Po narodzinach dziecka następuje ogromna radość i ekscytacja. Szczególnie, gdy mama z dzieckiem mogą opuścić szpitalne mury i nacieszyć się rodzinną atmosferą w zaciszu domu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w ciągu pierwszego miesiąca, maluch powinien odbyć pierwszą wizytę u pediatry – nawet gdy jest zdrowy i wszystko Twoim zdaniem jest w jak najlepszym porządku. Podpowiadamy więc, jak wygląda pierwsza wizyta z noworodkiem u pediatry, co należy na nią zabrać i o co warto zapytać lekarza!

Jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry?

Zatem zastanawiasz się jak wygląda wizyta u pediatry? Kiedy już dotrzecie do przychodni, możecie skorzystać ze strefy przyjaznej rodzicom. Tam rozbierzecie malucha i zaczekacie na spotkanie z lekarzem. Możecie skorzystać z przywileju – noworodki mają pierwszeństwo i nie muszą oczekiwać w kolejce. Wystarczy poinformować o tym innych pacjentów, a bez przeszkód wejdziecie do gabinetu pediatry tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Rejestracja Tel. (68) 381 70 71

To, jak wygląda pierwsza wizyta u pediatry, w dużej mierze zależy od sytuacji. Zdarzyć się może, że dziecko będzie spało – wówczas lekarz zbada maleństwo nawet w takich okolicznościach. Może być również tak, że maluch będzie bardzo głodny i będzie domagał się karmienia lub zaistnieje konieczność przewinięcia. Lekarze w Centrum Medycznym TOPMED Sulechów doskonale zdają sobie sprawę z takich ewentualności, dlatego pod żadnym pozorem nie należy stresować się tego typu sytuacjami.

Podczas badania pediatra dokładnie obejrzy noworodka – czy nie ma zmian skórnych, wysypki i innych niepokojących objawów. Zostanie również osłuchane serduszko, sprawdzona wielkość ciemiączka i prawidłowość odruchów dziecka. Lekarz, aby móc kompleksowo ocenić rozwój malucha, zada kilka pytań związanych ze sposobem karmienia, wypróżnianiem, snem czy zachowaniami dziecka. Po przeanalizowaniu danych, zważeniu i wykonaniu niezbędnych pomiarów, wspólnie ustalicie harmonogram kolejnych wizyt. Będzie też czas na rozmowę i zadawanie pytań.

Wizyta z noworodkiem u pediatry – o co pytać?

Pierwsza wizyta u pediatry to tak naprawdę okazja do zapoznania się lekarza z nowym członkiem Waszej rodziny. Jest to tzw. badanie patronażowe i powinno odbyć się w ciągu pierwszych tygodni życia dziecka. To ważne wydarzenie nie tylko dla maleństwa, ale również dla rodziców.

Podczas pierwszej wizyty z noworodkiem u pediatry jest czas na zadawanie pytań, rozwiewanie wątpliwości i uzyskanie porad. Jako świeżo upieczony rodzic, nawet jeśli ma się już starsze potomstwo, z pewnością będziesz mieć kilka kwestii, o które zechcesz zapytać. Nie krępuj się! Wizyta z noworodkiem u pediatry to nie tylko okazja do sprawdzenia czy z maluchem wszystko w porządku, ale też do tego, aby ustalić harmonogram wizyt, szczepień czy uzyskać odpowiedzi na nurtujące zagadnienia.

Planując pierwszą wizytę u pediatry z dzieckiem, warto przygotować sobie listę pytań. Podczas spotkania zaplanowane kwestie mogą wylecieć ci z głowy, a dzięki liście wszystkie informacje odpowiednio uporządkujesz. Na tej warto umieścić wszelkie zagadnienia związane z niepokojącymi objawami – np. niechęć do jedzenia lub wręcz odwrotnie, częste płacze, biegunki, wymioty, wysypki, podrażnienia i inne, budzące Twoje wątpliwości objawy.

Oprócz tego możesz dowiedzieć się o kwestie związane z kolejnymi wizytami, spacerami po dworze, odżywianiem matki karmiącej, szczepieniami i właściwie wszystkim, co przyjdzie Ci na myśl.Nie warto szukać odpowiedzi w otchłani internetu, gdzie krążą tysiące niewłaściwych rad – lepiej zapytać wykwalifikowanego, doświadczonego lekarza. Temu właśnie służy każda wizyta z noworodkiem u pediatry – zarówno ta pierwsza, jak i każda kolejna.

Kiedy pierwsza wizyta dziecka u pediatry?

Zastanawiasz się, kiedy pierwsza wizyta u pediatry Sulechów powinna się odbyć? Nie ma ściśle wytyczonego terminu, niemniej zaleca się, aby takie spotkanie miało miejsce w drugim lub trzecim tygodniu życia dziecka. Jeśli jednak wystąpią niepokojące objawy, nie czekaj ani chwili.

Rejestracja Tel. (68) 381 70 71

Wówczas warto udać się na pierwszą wizytę u lekarza z noworodkiem już w pierwszym tygodniu. W sytuacjach, które mogą być niebezpieczne dla dziecka, zaleca się też wizytę na oddziale ratunkowym czy wezwanie pogotowia – na przykład, gdy występuje wysoka gorączka, pojawiają się wymioty albo duszności.