Wizyty u dentysty są zawsze stresujące, niezależnie od wieku. Szczególnie trudnym przeżyciem jest jednak zaprowadzenie tam swojej pociechy po raz pierwszy. Jak przygotować do niej siebie i swoje dziecko, by oszczędzić strachu i stresu? Widok białego fartucha, sterylnego otoczenia i makabrycznie wyglądającego oprzyrządowania może bardzo przestraszyć maluszka.

Dobrze jest więc przygotować dziecko na to, co tam zastanie i opowiedzieć, co będzie się działo. Najlepiej jest mówić o tym wyłącznie w pozytywny sposób, by dziecko nabrało pozytywnych skojarzeń i było dobrze nastawione. Koniecznie należy także wytłumaczyć, że nic mu nie grozi, a takie kontrole są potrzebne, by było zdrowe.

Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem?

Pierwsza wizyta powinna być jedynie kontrolna, dlatego najlepiej zaplanować ją jak najwcześniej. Dziecko będzie miało wtedy szansę ze spokojem zobaczyć, jak wygląda gabinet i pan lub pani dentystka. Prowadząc na badanie swoją pociechę, warto stale zapewniać, że stomatolog tylko obejrzy ząbki, a całość nie będzie trwała długo.

Wiele osób obawia się tego, jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem i jak je na nią przygotować. Warto uważnie dobierać słowa. Nie należy mówić niczego w stylu „nic nie będzie bolało”. Dziecko wtedy zacznie automatycznie myśleć o bólu i przestraszy się. Lepiej też nie używać takich specjalistycznych słów jak „badanie”, „przyrządy”, „gabinet”. Przyjaźniej zabrzmi mówienie o tym, że dentysta „sprawdzi, czy ząbki są ładne”, „zaopiekuje się ząbkami” itp.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Najlepiej zacząć, gdy dziecku wyrzynają się lub już w pełni pojawiły się pierwsze ząbki. Będzie to moment, kiedy pierwsza wizyta u dentysty będzie jedynie kontrolą. Sprawdzi się, czy wszystko się dobrze odbywa, ale także pozwoli to dziecku od małego przyzwyczaić się do wizyt u stomatologa Sulechów.

Po czasie dziecko będzie już doskonale wiedziało, że nie ma się czego bać i chętnie będzie chodziło na każdą wizytę kontrolną. W razie jakichś kłopotów, nie będzie się aż tak stresowało, bo będzie już darzyć dentystę pełnym zaufaniem. Jeśli już dziecko ma ząbki, nie ma sensu zastanawiać się dłużej, kiedy pierwsza wizyta u dentysty – warto się na nią udać i jak najwcześniej oswoić malucha z gabinetem stomatologicznym.

Pierwsza wizyta u stomatologa – praktyczne wskazówki

Przed pierwszą wizytą u stomatologa pokaż dziecku książeczki edukacyjne o dentyście. Jeśli dziecko zobaczy wcześniej, jak to wygląda w zilustrowany w przyjazny i uroczy sposób, gabinet nie będzie dla niego takim obcym miejscem. Świetnym pomysłem jest także zabawa w dentystę w domu – kup zabawkowy sprzęt i zaproponuj dziecku kontrolę uzębienia wszystkich misiów, lalek i innych zabawek.

W trakcie pierwszej wizyty u stomatologa cały czas się uśmiechaj do dziecka i utrzymuj z nim co jakiś czas kontakt wzrokowy. Zachowaj spokój – dziecko wyczuje, że się denerwujesz. Wspieraj je i dopinguj. Podczas badania mów, jakie jest grzeczne i chwal, jakie ma piękne, zdrowe ząbki. Po wszystkim pogratuluj dziecku tego, jakie było dzielne. Możesz mu także dać małą nagrodę. Nie wybieraj jednak słodyczy czy zabawek. Zabierz je na spacer do ZOO, na basen czy w inne ciekawe miejsce.

Pierwsza wizyta u stomatologa nie musi być wcale stresującą chwilą dla Ciebie i Twojego dziecka. Ogromne znaczenie ma także podejście samego stomatologa. Dobrze, by dentysta miał doświadczenie w pracy z dziećmi i dobry kontakt z maluchami. Takich specjalistów można znaleźć wśród personelu Centrum Medycznego TOPMED Sulechów. Odpowiednio przygotowana pociecha zaufa dentyście i przestanie się go bać.