Poradnia psychologiczna to miejsce, w którym diagnozowane i leczone są problemy związane z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Kiedy warto się do niej zgłosić? Jacy specjaliści przyjmują w poradni psychologicznej oraz przede wszystkim, dlaczego warto skorzystać z ich pomocy? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Poradnia psychologiczna – czym się zajmuje?

Nadrzędnym zadaniem poradni psychologicznej jest niesienie pomocy osobom, które mają problemy związane ze swoim samopoczuciem i stanem zdrowia psychicznego. W poradni pracują specjaliści z zakresu psychologii i psychiatrii, którzy pomagają w uporaniu się z rozmaitymi sytuacjami, z którymi pacjenci sami sobie nie dają rady. Może to być związane z życiem osobistym, jak i zawodowym. Mieć podłoże genetyczne lub sytuacyjne. Dotykać dzieci, nastolatków, młode osoby, jak i te w podeszłym wieku.

Kiedy zgłosić się do poradni psychologicznej?

Problemy natury psychologicznej są niezwykle rozległe i subiektywne. Dotykają wielu sfer, dlatego nie da się jednoznacznie wskazać, kto i kiedy powinien zgłosić się po pomoc. Dla jednej osoby zaczepki i krytyka są dostatecznym powodem, ku temu, by wpaść w zły nastrój i stracić chęć do życia, dla drugiej będą one motywujące do zmiany i działania. Podobnie jest w wielu innych sytuacjach, dlatego poniżej przybliżamy objawy, które mogą być wynikiem różnego rodzaju zdarzeń. Jeśli je u siebie rozpoznajesz, może to być przesłanką, by umówić się na konsultację ze specjalistą.

• Stany depresyjne
• Myśli samobójcze
• Brak chęci i motywacji do życia
• Zaburzenia snu
• Lęki
• Niekontrolowane napady złości i agresja
• Zmiana apetytu
• Silne wahania nastroju
• Trauma (np. po śmierci bliskiej osoby)
• Problemy w relacjach międzyludzkich
• Problemy w związku
• Sięganie po alkohol, narkotyki
• Hazard

To tylko namiastka możliwych dolegliwości i sytuacji, w których warto zgłosić się do specjalisty. Jeśli czujesz, że w Twoim życiu nie układa się wszystko tak, jak powinno i masz wrażenie, że Twoje samopoczucie zmieniło się drastycznie – umów się na spotkanie. Nic nie tracisz, a możesz znacząco sobie pomóc!
Jak wygląda konsultacja w poradni zdrowia psychicznego?

Pierwsze spotkanie z psychologiem czy psychiatrą to jeszcze nie terapia. Spotkanie polega na szczerej rozmowie, podczas której opowiesz o swoich problemach, które skłoniły Cię do skorzystania z pomocy specjalisty. Najczęściej przebiega ono w taki sposób, że najpierw mówisz wyłącznie Ty, a dopiero później zadawane są pytania, które pozwolą terapeucie lepiej zrozumieć Twoją sytuację i problem, z którym się borykasz.

Czasem wystarczy jedna konsultacja, czasem potrzebnych jest ich kilka, a czasem niezbędne jest podjęcie terapii. Jej rodzajów jest wiele – indywidualna, małżeńska, grupowa, rodzinna i opiera się na różnych technikach, m.in. psychodynamicznej, gestalt, poznawczej, poznawczo-behawioralnej czy łączącej różne elementy.

Jakie są korzyści skorzystania z pomocy specjalisty?

Przede wszystkim to diagnoza problemu – oswojenie się z nim, zrozumienie jego podłoża, a także znalezienie ścieżki, która umożliwi pozbycie się go bądź złagodzenie jego skutków. To, w jaki sposób zostaną przeprowadzone spotkania i jaki przyniosą rezultat, zależy przede wszystkim od tego, z czym pacjent zgłasza się do poradni. Najczęściej jednak spotkania owocują poprawą samopoczucia, lepszym humorem, pozbyciem się traumy, rezygnacją z nałogów, większą motywacją do życia, silniejszym zaangażowaniem w życie rodzinne i zawodowe, zwiększoną pewnością siebie czy poprawą relacji z partnerem i bliskimi.

Jak dostać się do poradni psychologicznej?

Chcąc skorzystać z pomocy specjalistów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, niezbędne jest posiadanie skierowania. To można otrzymać od lekarza rodzinnego bądź innego specjalisty, jeśli istnieją ku temu przesłanki. Niemniej najpopularniejszą formą korzystania z pomocy specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii są konsultacje indywidualne. Poradnia zdrowia psychicznego Sulechów w Centrum Medycznym TOPMED umawia pacjentów telefonicznie – (68) 385 70 29 oraz osobiście w rejestracji. Nie zwlekaj – umów się na konsultację i uporaj ze swoimi problemami z pomocą najlepszych specjalistów w regionie!