Twoja pociecha jest okazem zdrowia? To doskonale, oby pozostało tak jak najdłużej. Nie zwalnia Cię to jednak z wizyt z dzieckiem u pediatry. Dlaczego warto wykonywać profilaktyczne wizyty u lekarza? Czy istnieje harmonogram wizyt u pediatry? Jakie badania profilaktyczne należy wykonywać w trakcie rozwoju dziecka? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Profilaktyczne wizyty u lekarze – co to takiego?

Najczęściej myślimy, że do lekarza trzeba zgłosić się, kiedy dzieje się coś niepokojącego z organizmem, np. wystąpi wysypka, gorączka, ból gardła, wymioty itp. Oczywiście – w takich sytuacjach niezwłocznie należy udać się po pomoc lekarską. Ale to nie wszystko. Nawet jeśli wszystko jest w porządku, dziecko jest zdrowe i czuje się świetnie, a nam wydaje się, że rozwija się bez zastrzeżeń, nie można zapominać o profilaktycznych wizytach u lekarza.

Mają one na celu nadzorowanie prawidłowego rozwoju dziecka, są idealną okazją do omówienia zasad jego żywienia oraz do wdrożenia profilaktyki zdrowotnej (np. szczepień ochronnych, badań profilaktycznych itp.).

Czy profilaktyczne wizyty u lekarza są konieczne?

Profilaktyczne wizyty u lekarza to nie wymysł. Harmonogram planowych wizyt w poradni dziecka zdrowego (profilaktycznych) ustalany jest przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu w sprawie zakresu świadczeń opieki zdrowotnej (w tym także badań przesiewowych) oraz terminów ich wypełniania. W dokumencie określane są terminy wykonania zadań dla lekarzy i ich zakres. W czasie każdej wizyty dziecka u pediatry, ten powinien dokonać oceny rozwoju fizycznego (pomiar masy ciała oraz wzrostu, a u najmłodszych także dokonać okresowo pomiaru obwodu głowy) oraz oceny rozwoju psychoruchowego.

Harmonogram lekarskich wizyt profilaktycznych wg wieku dziecka

W początkowej fazie rozwoju dziecka, rodzica czeka sporo wizyt u lekarza. Pierwsza powinna nastąpić w drugim tygodniu życia pociechy. Podczas niej tworzona jest dokumentacja małego pacjenta oraz ocena jego stanu zdrowia (np. nasilenie żółtaczki, waga, wzrost, ocena rozwoju), a także zostaje ustalony harmonogram szczepień. Kolejne wizyty w pierwszym roku życia następują zazwyczaj co około 2 miesiące i dotyczą obowiązkowych szczepień.

Po ukończeniu 12 miesięcy, wizyty będą rzadsze jednak wciąż niezbędne – podczas nich lekarz ocenia rozwój malucha (wzrost, przyrost masy, stan skóry, reakcja na bodźce, nabyte umiejętności itp.). W przypadku wątpliwości – lekarz zleca diagnostykę (np. USG stawów biodrowych, badania krwi, wizytę u okulisty czy laryngologa itp.).

Po skończeniu przez dziecko 2 lat, następuje badanie profilaktyczne, zwane bilansem dwulatka. Podczas niego lekarz wykonuje podsumowanie dotychczasowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. Kolejne takie spotkania będą miały miejsce w wieku 4 i 6 lat. Mają one na celu wyeliminować ewentualne problemy w rozwoju i zapobiec ich konsekwencjom dzięki dalszej, pogłębionej diagnostyce. Wizyty profilaktyczne powinno się powtarzać na ważnych etapach rozwoju dziecka – rozpoczęcia edukacji szkolnej, wejścia w wiek nastoletni, ukończenia szkoły podstawowej oraz ukończenia szkoły średniej.

Badania profilaktyczne dziecka

Poza kontrolnymi wizytami profilaktycznymi, bardzo istotne są także badania. Te zlecić może lekarz pediatra Sulechów bądź też można wykonać je na własną rękę w laboratorium. Podstawowym badaniem jest oznaczenie parametrów morfologii, które umożliwia ocenę ilości poszczególnych elementów morfotycznych krwi. Warto również wykonywać OB oraz CRP, które wykrywają infekcje zachodzące w organizmie, a także badanie moczu. Takie badania należy wykonywać 2 razy do roku.

W okresie wzrostu, istotne jest kontrolowanie poziomu wapnia i żelaza. Oprócz tego zaleca się regularne konsultacje u stomatologa, a niekiedy też u laryngologa, okulisty czy ortopedy. Specjaliści ci ocenią stan zdrowia i rozwoju dziecka, a w razie różnych nieprawidłowości, podejmą odpowiednie leczenie. W okresie dojrzewania dziecka, mogą być niezbędne konsultacje u endokrynologa, ginekologa czy innych specjalistów. Warto trzymać rękę na pulsie, a w przypadku niepokojących objawów, zasygnalizować sytuację lekarzowi rodzinnemu, który zleci odpowiednie badania bądź skieruje dziecko do specjalisty.

Profilaktyczne wizyty u lekarza są szansą na prawidłowy rozwój dziecka bez względu na wiek. Warto pilnować terminów i konsultować stan zdrowia dziecka z lekarzem pediatrą. Jeśli więc dawno Twoja pociecha nie była na wizycie kontrolnej lub nie miała wykonywanych badań profilaktycznych – umów się do lekarza w Centrum Medycznym TOPMED Sulechów. Profilaktyka to klucz do zdrowia – pamiętaj o tym.