Pewnie już niejednokrotnie słyszałeś, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ma to swoje uzasadnienie nie tylko w kwestii finansowej, ale przede wszystkim w kwestii Twojego zdrowia i samopoczucia. Wczesne wykrycie choroby pozwala na uniknięcie wielu przykrych powikłań. Poznaj najważniejsze powody, dla których warto wykonywać regularne badania!

1. Jak często wykonywać badania profilaktyczne?
2. Kiedy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej Sulechów po skierowanie?
3. Co zyskasz robiąc regularne badania?

Jak często wykonywać badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się niezależnie od stanu zdrowia. Nawet, jeśli czujesz się znakomicie i nic Ci nie dolega, warto sprawdzić, czy aby na pewno się nie mylisz. Czasem okazuje się, że organizm nie wysyła żadnych sygnałów, a mimo to nie jest w najlepszej formie. Oczywiście, jeśli coś Ci dolega, wówczas regularne badania należy wykonać tym bardziej – nawet kilka razy do roku!

Najczęściej do podstawowych badań zalicza się badanie moczu, morfologię, lipidogram, a w związku z coraz częstszym występowaniem chorób tarczycy – także kontrolę hormonów tego gruczołu. Poznaj pełen kalendarz profilaktycznych badań, który został opublikowany przez Polską Unię Onkologii: http://www.puo.pl/aktualnosci/kalendarz-badan-profilaktycznych.

Kiedy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej Sulechów po skierowanie?

Najlepiej jest, aby takie badania wykonać przynajmniej raz na pół roku. Udaj się więc do swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej Sulechów i poproś o skierowanie. Jeśli cierpisz na dodatkowe choroby lub masz za sobą jakieś – wówczas lekarz może zdecydować, że zleci Ci dodatkowe badania. Podstawowa Opieka Zdrowotna Sulechów w Centrum Medycznym TOPMED to specjaliści, którzy wychodzą z założenia, że zdrowie Pacjenta jest na pierwszym miejscu.

Nie musisz więc obawiać się odmowy wystawienia skierowania! Jeśli jednak chcesz częściej sprawdzać swój stan zdrowia, wykonać dodatkowe badania, których nie wykonuje się w ramach NFZ bądź zależy Ci, aby wykonać je na już, możesz uczynić to prywatnie w laboratorium bez skierowania. Pamiętaj, że inwestycja w zdrowie to zawsze udana inwestycja!

Co zyskasz robiąc regularne badania?

Badania profilaktyczne mogą wykryć chorobę już we wczesnym stadium. Dotyczy to zarówno stosunkowo niegroźnych niedoborów, jak i poważnych chorób – np. miażdżycy, nadciśnienia czy nawet raka. Dzięki temu możliwe jest podjęcie działań, które uregulują pracę organizmu. Lekarz może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, wysłać pacjenta na zabieg, jeśli ten okaże się konieczny albo dobrać leczenie farmakologiczne.

Szybka interwencja zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań czy rozwoju choroby. Oczywiście nie zawsze w badaniach profilaktycznych wyjdzie, że coś Ci dolega. Możesz być zdrów jak ryba, co będzie powodem do radości. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort psychiczny i nie będziesz się stresować.

Wykonując regularne badania możesz też sporo zaoszczędzić. Wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej Sulechów i pobranie skierowania nic Cię nie kosztują, podobnie jak badania, które Ci zleci. Wystarczy je wykonać i skonsultować wyniki z lekarzem. Jeśli coś będzie nie tak, podejmiesz niezbędne leczenie zawczasu.

Jeśli zlekceważysz profilaktykę, może okazać się, że niezbędne będą wizyty u specjalistów prywatnie, aby jak najszybciej podjąć leczenie. Te generują koszty, a do tego jeszcze dochodzą leczenie, dodatkowe badania czy rehabilitacja. Jak więc widzisz, regularne wykonywanie badań to spora oszczędność – zdrowia, nerwów, czasu i pieniędzy!

Podsumowując, warto trzymać rękę na pulsie i co jakiś czas kontrolować swój stan zdrowia. Udaj się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej w Centrum Medycznym TOPMED i wykonaj zalecone badania. Zachęć też swoich bliskich do profilaktyki – pamiętaj, ze wczesne wykrycie zaburzeń może ustrzec Was przed chorobą lub jej powikłaniami!