Pon - Pt - 8:00 - 18:00
ul. Krańcowa 2a66-100 Sulechów

Wizyta kontrolna u dentysty – jak często odwiedzać gabinet?

Dbałość o jamę ustną oraz uzębienie jest niezwykle ważna w każdym wieku. Dotyczy to zarówno dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. W związku z tym, bez względu na wiek, warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Jak często? Kiedy warto udać się na wizytę kontrolną u dentysty? Rozwiewamy wątpliwości!

1. Dlaczego wizyty kontrolne u dentysty są ważne?
2. Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?
3. Kiedy warto szybciej zgłosić się do dentysty niż w planowanym terminie?

Dlaczego wizyty kontrolne u dentysty są ważne?

Podstawowym powodem jest fakt, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Właśnie dlatego musisz regularnie szczotkować zęby, płukać jamę ustną i sprawdzać, czy w Twoim uzębieniu oraz wewnątrz jamy ustnej nie występują jakieś zmiany. W związku jednak z tym, że nie jesteś znawcą, nie wszystko może zostać dostrzeżone.

Warto więc umówić się do dentysty na wizytę kontrolną. Ta powinna mieć miejsce przynajmniej raz na pół roku, a u dzieci, które są narażone na próchnicę, nawet co 3 miesiące.

Takie spotkanie ze stomatologiem najczęściej jest bezbolesne, nie trwa długo, a jego koszt jest stosunkowo niski. Zupełnie inaczej jest jednak, kiedy już dojdzie do chorób zębów – wówczas koszty są wyższe, interwencje stomatologiczne bywają bolesne i trwają znacznie dłużej. Nie lekceważ więc zaleceń, lecz zawczasu udaj się na wizytę kontrolną u dentysty!

Jak przebiega wizyta kontrolna u dentysty?

Zanim udasz się na wizytę, umów się na konkretny termin w dogodnym czasie. Jeśli interesuje Cię stomatolog Sulechów – zadzwoń (68) 381 70 71, by ustalić datę i godzinę wizyty w gabinecie. Przygotowanie do wizyty nie jest skomplikowane – wystarczy wyszczotkować zęby i ewentualnie sięgnąć po miętową gumę dla poprawy własnego komfortu.

Na miejscu zaczekaj, aż zostaniesz poproszony przez obsługę do środka i ulokowany na specjalnym fotelu. Gdy przyjdzie stomatolog, powiedz o swoim celu wizyty, czyli chęci kontroli. Możesz również wskazać, co Cię niepokoi lub zadać pytania. Często w trakcie takiej wizyty pacjenci pytają np. o ściąganie kamienia nazębnego, piaskowanie, wybielanie, polecane preparaty i akcesoria do higieny jamy ustnej itp.

W kolejnym kroku stomatolog obejrzy Twoje uzębienie, aby upewnić się, czy wszystko jest w normie. Jeśli okaże się, że są ubytki lub występują choroby, wskaże co należy zrobić i ustali termin wizyty, aby zająć się tymże problemem. Najczęściej wizyta kontrolna u dentysty trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie jest to zatem czasochłonne, więc z pewnością wciśniesz takie spotkanie w swój napięty grafik!

Kiedy warto szybciej zgłosić się do dentysty niż w planowanym terminie?

Skoro już wiesz, jak często wizyta kontrolna u dentysty powinna się odbywać, pora zastanowić się, czy faktycznie zawsze warto się do tej zasady stosować. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, a akurat wyjeżdżasz na urlop lub Twój dentysta nie ma wolnych terminów, oczywiście nie stanie się nic, jeśli wizyta odwlecze się o kilka dni czy tygodni. W drugą stronę jednak, kiedy odczuwasz dyskomfort, spowodowany np. bólem zęba, nadwrażliwością na zimne lub gorące napoje albo widzisz, że na zębach gromadzi się kamień, lepiej przyspieszyć datę wizyty.

Szybsza interwencja być może pozwoli Ci uniknąć przykrych konsekwencji – np. rozwoju próchnicy czy stanu zapalnego. Jeśli masz wrażenie, że coś się dzieje – interweniuj! Pamiętaj zasadę z początku tego artykułu – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych u dentysty – zarówno dzieci, jak i dorosłych. To tylko kilka minut, które może ustrzec Cię przed poważnymi problemami. Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego w Centrum Medycznym TOPMED w Sulechowie, gdzie zajmą się Tobą specjaliści. Zadbamy o Twoje uzębienie, zdrowie jamy ustnej i piękny uśmiech!