W życiu różnie się układa – czasem wszystko idzie po naszej myśli, ale czasem układa się zupełnie nie tak, jak byśmy sobie tego życzyli. Jeśli znajdujesz się na zakręcie i nie wiesz, w którą stroną w swoim życiu pójść albo co gorsza, przed Tobą pojawiła się spora przepaść – warto zdecydować się na spotkanie z psychologiem. Sprawdź, kiedy i dlaczego jest na to odpowiedni moment!

1. Dlaczego wstydzimy się korzystać z pomocy psychologa?
2. Czy powinienem zgłosić się do psychologa?
3. Z jakimi problemami warto zgłosić się do psychologa?

Dlaczego wstydzimy się korzystać z pomocy psychologa?

Boli ząb – idziemy do dentysty, boli noga – do ortopedy, ucho – do laryngologa i nie ma w tym nic dziwnego ani wstydliwego. Kiedy jednak nie boli nas nic fizycznie, ale odczuwamy dyskomfort psychiczny – wstydzimy się do tego przyznać i rezygnujemy z pomocy specjalisty. W takich sytuacjach próbujemy sobie poradzić samodzielnie, często nawet nie prosząc o pomoc najbliższych. Konsekwencją często bywają depresja, pogłębione stany lękowe, wzmożone rozdrażnienie i wiele innych zjawisk, które negatywnie mogą wpływać na Ciebie i Twoje otoczenie.

Wstyd przed pomocą psychologa często bywa wynikiem tego, że obawiamy się bycia ocenianym. Nie chcemy, aby ktoś rozważał nasze decyzje i postępowania pod kątem „dobre – złe”, udzielał rad, mówił jak mamy żyć, czego nie robić. Tu jednak warto pamiętać, że psycholog to specjalista, który zdobył odpowiednie wykształcenie i ma za zadanie Ci pomóc, a nie Cię oceniać. Konsultacje i terapia nie są po to, aby mówić Ci, jakie masz podejmować decyzje czy wytykać Twoje błędy, lecz po to, aby naprowadzić Cię na odpowiednie wnioski.

Nie musisz również obawiać się tego, że ktokolwiek dowie się o podjętej przez Ciebie terapii. Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, zatem strach, że prawdę o Twoich problemach pozna ktoś z bliskich, znajomy czy pracodawca jest bez podstawny. Psycholog Sulechów w Centrum Medycznym TOPMED to gwarancja dyskrecji i profesjonalnego podejścia do pacjenta. Przekonaj się i umów na wizytę!

Czy powinienem zgłosić się do psychologa?

Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś iść do psychologa, to znaczy, że warto się do niego zgłosić. Nie musisz obawiać się, że czeka Cię wielomiesięczna terapia albo, że zostaniesz skierowany do psychiatry. Jeśli masz problem – umów się na konsultację. Być może już jedno spotkanie z naszym specjalistą rozwieje Twoje wątpliwości. Jeśli jednak okaże się, że niezbędne są dalsze spotkania – zdecydujesz, czy chcesz umówić się na kolejną konsultację albo może podjąć cykliczną terapię. Decyzja będzie wyłącznie w Twoich rękach!

Z jakimi problemami warto zgłosić się do psychologa?

Stany depresyjne – jeśli miewasz załamania, brakuje Ci chęci do codziennego wykonywania swoich obowiązków, tracisz chęć na spotkania z bliskimi czy na robienie tego, co do tej pory sprawiało Ci przyjemność – pora umówić się na wizytę do psychologa.

• Zaburzenia snu – nie możesz spać, miewasz koszmary, budzisz się przerażony – warto poszukać przyczyn problemu podczas konsultacji z psychologiem.

• Zaburzenia odżywiania – do tej pory lubiłeś jeść, ale ostatnimi czasy nie chcesz nawet patrzeć na posiłki albo wręcz przeciwnie – zacząłeś zajadać stres i w smacznych posiłkach szukasz ukojenia – umów się na wizytę do psychologa i zacznij działać, by nie rozstroić swojego organizmu!

• Lęki – masz jakąkolwiek fobię, traumę, boisz się wysokości, ciemności, dentysty albo ciasnych pomieszczeń? Bez względu na obiekt Twojego strachu i jego przyczyny, warto skonsultować się z terapeutą i podjąć walkę z własnymi lękami!

• Problemy w relacjach – jeśli nie układa Ci się z partnerem, rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi bądź po prostu widzisz, że zmieniło Ci się nastawienie do sytuacji społecznych, jesteś bardziej konfliktowy bądź uległy – pora poszukać przyczyny razem ze specjalistą. Tego typu spotkania mogą być pomocne w odbudowaniu relacji.

• Uzależnienia – od alkoholu, seksu, hazardu, narkotyków itd. Bez względu na to, co jest obiektem Twojego uzależnienia, warto się z tym zmierzyć i podjąć walkę z własnymi słabościami. Za sprawą terapii u psychologa będzie to bardziej uporządkowane i być może łatwiejsze.

Wymienione powyżej problemy to tylko namiastka powodów, które są podstawą do tego, aby skonsultować się z psychologiem. Jeśli cokolwiek Cię trapi – umów się na konsultację. To niespełna godzina z Twojego życia, która może okazać się niezwykle cenna.