Pulmonolog to lekarz zajmujący się chorobami związanymi z układem oddechowym. Jeśli masz problemy z oddychaniem, dusisz się w wyniku wysiłku albo towarzyszą Ci inne dolegliwości, które mogą wskazywać na choroby układu oddechowego, umów się na wizytę! Jak wygląda wizyta u pulmonologa? Jak się do niej przygotować i czy potrzebne jest do tego skierowanie? Sprawdźmy!

1. Jak przygotować się do wizyty u pulmonologa?
2. Kiedy udać się do pulmonologa?
3. Czy do pulmonologa potrzebne jest skierowanie?

Jak przygotować się do wizyty u pulmonologa?

Pierwsza wizyta u pulmonologa nie wymaga od nas szczególnych przygotowań, jednak warto wiedzieć o kilku kwestiach, mogących przyspieszyć diagnozę, a co za tym idzie, również leczenie. Po pierwsze pulmonolog, aby prawidłowo zdiagnozować chorobę, musi dysponować wynikami takich badań jak:
• RTG klatki piersiowej
• tomografia klatki piersiowej
• spirometria
• pletyzmografia
• badania alergologiczne (testy skórne, igE)
• morfologia krwi z rozmazem
• OB
• badanie moczu
• EKG i echo serca
• USG jamy brzusznej

Jeśli mamy wcześniejsze wyniki, któregoś z wymienionych badań to należy przynieść je na wizytę. Jeśli nie mamy takich dokumentów, to nie stanowi to problemu, ponieważ lekarz sam zdecyduje i skieruje nas na odpowiednie testy.

Dodatkowo na wizytę u pulmonologa należy przynieść wszystkie stosowane leki wraz z dawkami, ponieważ niektóre z nich mogą powodować niepokojące na objawy. Co więcej, aby konsultacja lekarska przebiegła sprawnie, powinniśmy przygotować listę pytań, które chcemy zadać. Dzięki temu mamy pewność, że nie zapomnimy zapytać o nurtujące nas kwestie związane z naszym zdrowiem.

Kiedy udać się do pulmonologa?

Pulmonolog zajmuje się takimi chorobami jak astma oskrzelowa, zapalenie płuc i oskrzeli, mukowizscydoza, gruźlica płuc, odma płucna, pylica, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rak płuc. Do wizyty powinny nas więc skłonić wszelkie niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, wśród których znajdują się między innymi krwioplucie, długotrwały i przewlekły kaszel lub chrypa, świszczący oddech czy nawracające zapalenia płuc, czy oskrzeli. Do pulmonologa powinny zgłosić się również osoby, które miały kontakt z osobą chorą na gruźlicę, a także te, których zawód może powodować problemy z drogami oddechowymi.

Czy do pulmonologa potrzebne jest skierowanie?

Do pulmonologa potrzebne jest skierowanie wtedy, kiedy chcemy, aby wizyta odbyła się w ramach NFZ. W takim przypadku skierowanie wydawane jest najczęściej przez lekarza rodzinnego, poradnie zdrowia lub szpital. Jednak w związku z tym, że lekarz tej specjalizacji jest mniej dostępny niż inni specjaliści, czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ może wynosić nawet kilka miesięcy. Jest to długi okres, w którym choroba płuc może się rozwinąć, a jej późniejsze leczenie będzie utrudnione.

Alternatywą jest wizyta prywatna, którą można odbyć w Centrum Medycznym TOPMED w Sulechowie. Przyjmujący tam specjaliści mają indywidualne podejście do Pacjenta, a także wiedzę i doświadczenie, potrzebne do prawidłowego diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego. Pulmonolog Sulechów to gwarancja krótkiego oczekiwania na wizytę oraz fachowej opieki na każdym etapie leczenia.

Pamiętaj, że jeśli posiadasz niepokojące objawy ze strony dróg oddechowych, to szybka wizyta u pulmonologa, na której zlecone zostaną odpowiednie badania i ustalony plan leczenia, może uchronić Cię przed groźnymi powikłaniami i rozwojem chorób płuc. Na konsultację do lekarza specjalisty powinni udać się również osoby palące papierosy, którym często towarzyszy tzw. kaszel palacza. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!